HAKKIMIZDA

Başka Yerler Yayınları

 

“Herkesin başka bir yeri vardır”

Yıllar önce edebiyatın haliçi olmak için çıkmıştık yola. Sancılı çocukluk dönemlerimizi geçirdiğimiz haliç kıyıları, bize ilham vermişti. Bugünse, edebiyatın “başka bir yeri” olmak için adımlarımızı sıklaştırıyoruz… Zira hepimiz içimizde başka diyarlar büyütüyoruz…
“Küçük Kara Balık” olmuştuk büyürken göllere sığamadık, okyanusları merak ettik. Kaf Dağı’nı aşan Anka Kuşu’nun peşi sıra takıldık kanadına. Tozlu kütüphane rafları, aksakallı sahaflar gördük… “Bahçe bizim gül bizdedir.” demişti şair. Bahçemizde yeni güller yeşerttik. Uzun yolculuklarda sığındığımız tek liman vardı: edebiyat...
Başka Yerler Yayınları farklı konularda yeni kitaplar yayımlayacak. Mutfağımızda pişmekte olan lezzetler olabildiğince çeşitli… Şiir, öykü, deneme, roman, sinema, tarih ve araştırma dosyalarını okuyucularımızla buluşturmak istiyoruz. Birçok genç kalemin ilk kitabı Başka Yerler’den yayımlanmayı bekliyor.
Edebiyat ve sanatın “başka yeri” olan yayınevimiz, usta kalemlerle genç yazarları bünyesinde barındıracak. Yeniliğin yanında olurken gelenekselden kopmayacak.

Memleket olarak algı dünyamızın giderek daraldığı son on yıllarda kitap her geçen gün biraz daha hayatın dışına itiliyor. Başka Yerler olarak kitabın yoldaşlığını herkesle paylaşmak istiyoruz. Yüksek duvarlı bir yapı değil bizimkisi. Ulaşılabiliriz.

 

 BAŞKA YERLER YAYINLARI

 

KADROMUZ

 

GENEL YAYIN YÖNETMENİ

Cengiz OYLUM

Haliç Edebiyat dergisi, Yerel Medya Line ve Haber İstanbul gazetelerini yayınladı. Halen Haber İstanbul gazetesinin Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğünü yürütüyor.

YAYIN DANIŞMANI

 Ensar YILMAZ

Atatürk Üniversitesi, İ.İ.B.F’nden mezun oldu. Sakarya Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Sosyoloji bölümünde Yüksek lisans ve doktora yaptı. Bartın Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde Yrd.Doç.Dr. olarak görev yaptı. Halihazırda Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Bölüm Başkanlığı görevini sürdürüyor.

Eserleri

Türk Sinemasında Sosyal Meseleler (Editör)

Türk Romanında Sosyal Meseleler (Editör)

Çankaya Savaşları

Yakup Kadri'nin Romanlarında Toplumsal Değişim Süreci

Türkiye'nin Demokrasiye Geçiş Yılları (1946-1950)

Türkiye’de Siyasi Partilerin Programlarında Eğitim-Öğretim

 

EDİTÖRLER

Esin EVRAN

Paris’te doğdu. Sorbonne’da Klasik Fransız Edebiyatı,  İnalco’da Türkoloji okudu. Paris Akademi’de Dilbilim ve Yabancılara Fransızca Öğretimi konularında eğitimi aldı.

Rıza OYLUM

Sinema Yazarı Rıza Oylum,1984’te İstanbul’da doğdu. Kültür Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde (YÖK bursuyla) lisans, Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Edebiyatı bölümünde yüksek lisans eğitimi aldı. Varlık, Virgül, Agora, RadikalGenç, Birgün, Cumhuriyet Kitap, Altyazı, Modern Zamanlar, Sendika.org ve Tersninja.com gibi farklı yayın organlarında sinema ve edebiyat merkezli metinler yazdı. Uzakdoğu Sineması, Rus Sineması, Alman Sineması, Ortadoğu Sineması ve Dünya Yönetmenlerinden Sinema Dersleri kitaplarını yazdı. Halihazırda, Kitapçı, Spot ve  Film Arası dergilerine Sinema yazıları yazıyor.